Ensiapuryhmä
Tervetuloa mukaan ensiapuryhmään!
Ryhmämme kokoontuu koulujen syys- ja kevätlukukausien aikana joka torstai alkaen klo 18.00 Oulun osaston tiloissa Raksilassa, osoitteessa Kainuuntie 1. Noudatamme virallisia korona-ajan kokoontumisrajoituksia ja tarvittaessa toimimme etänä Teams-yhteydellä. Lisätietoja ryhmänjohtajalta ja nettisivultamme: www.oulunensiapuryhma.net. Opi ensiapua kivassa porukassa Punaisen Ristin Oulun osaston ensiapuryhmä koostuu noin 50 eri-ikäisestä ja -taustaisesta vapaaehtoisesta. Ensiapuryhmässä opetellaan ja ylläpidetään ensiaputaitoja monipuolisen toiminnan ja erilaisten harjoitusten avulla. Ensiapuryhmä tarjoaa halvan, hyödyllisen ja hauskan harrastuksen lisäksi paljon uusia tuttavuuksia. Ensiapuryhmän kautta on mahdollista osallistua myös Vapaaehtoisen pelastuspalvelun (VAPEPA) toimintaan, johon kuuluvat mm. kadonneiden etsinnät ja avustaminen erilaisissa onnettomuustilanteissa.Emme kysy ikää tai osaamista
Mukaan voi tulla koska vain ja kuka vain – aiempaa ensiapukokemusta tai -koulutusta ei tarvitse, riittää että olet kiinnostunut asiasta. Ryhmän jäsenillä on mahdollisuus kouluttautua ryhmän tukemana toiveiden ja tarpeiden mukaisesti. Perinteisten ensiapukurssien lisäksi tarjolla on monipuolisia vapaaehtoisen pelastuspalvelun kursseja. Koulutus ja harjoittelu ryhmäilloissa ovat maksuttomia.
Päivystämään mielenkiintoisiin tapahtumiin
Osaamisen ja kokemuksen karttuessa voi sitoutua ryhmämme toimintaan tiiviimmin osallistumalla ensiapupäivystäjänä erilaisiin yleisötapahtumiin, kuten konsertteihin ja urheilukilpailuihin. Ensiapupäivystäjäksi pääsevät täysi-ikäiset ensiavun perus- ja jatkokurssin (EA 1 ja EA 2) sekä päivystysensiapukurssin suorittaneet.
Tule tutustumaan toimintaamme :)
Lisätietoa:
- Ryhmänjohtaja, p.0405466416
- ryhmanjohtaja@oulunensiapuryhma.net
- www.oulunensiapuryhma.net
- www.facebook.com/oulunensiapuryhma
Summary in English:
Welcome to the First Aid Group! The group meets every Thursday at 18:00 during the autumn and spring semesters in the Oulu branch office at Kainuuntie 1. The meetings are open to anyone who is interested in learning first aid; no previous experience is required. The group opens pathways to VAPEPA (Voluntary Rescue Service), volunteer first aid service in events and first aid courses.
For more information, contact:
- The group leader at ryhmanjohtaja@oulunensiapuryhma.net or tel. 040-5466416
